Blýská se telefonnímu signálu ve vlacích na lepší časy?

11. 5. 2021

Zná to každý z nás, kdo alespoň občas cestuje někam vlakem. Řeč je o nedostatečném pokrytí železničních tratí telefonním signálem. Často se stává, že si potřebujete zavolat nebo napsat smsku. Kvůli špatnému signálu to ale není možné. Nyní máme jednoduše „smůlu“. To by se však v blízké budoucnosti mohlo změnit. Je však férové říci, že jsme na začátku dlouhé tratě, na jejímž konci by se kvalitní připojení mělo stát realitou.

Na nedávném hospodářském výboru jsme se věnovali několika důležitým tématům. O probíhajících přípravách na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany jsem Vám psal ZDE. Jsem si jistý, že pro velkou většinu z Vás je stejně důležité téma pokrytí české železnice telefonním signálem. Spousta z nás totiž využívá vlaky jako každodenní dopravní prostředek do školy nebo do práce. Z tohoto důvodu považuji kvalitní GSM signál na železnici za zásadní věc a jsem rád, že jsme tohle téma znovu na výboru otevřeli.

Připomínám, že tomuto tématu jsme se již jednou neúspěšně věnovali. Problém je v tom, že telefonní operátoři nechtějí investovat peníze do tzv. dokrývačů, které by problém s připojením vyřešily a zároveň dopravci nechtějí draze platit opakovače ve vlacích. Předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková uvedla, že bychom formou licencí a úpravou podmínek mohli po mobilních operátorech chtít, aby pokrytí signálu zajistili.

Myslím, že tato myšlenka není špatná. Neobejdeme se však bez důkladné diskuze odborníků s mobilními operátory a dalšími klíčovými aktéry. Není na co čekat. Dohodli jsme se proto, že svoláme společné jednání podvýboru pro dopravu a ICT, kde vše rozebereme a dohodneme se na dalším postupu. Jsem přesvědčený, že jsme se vydali správnou cestou. Osobně cítím od kolegů vůli po změně. Navíc se jedná o aktivitu napříč politickým spektrem, která může být zásadní pro rozhodování kolegů poslanců.