Železniční elita bude v Pardubicích diskutovat o budoucnosti české železnice

7. 9. 2020

Železniční konference Pardubice se za dobu své existence stala již neodmyslitelnou součástí veřejného diskuzního prostoru v České republice. Zrak odborné veřejnosti se již proto tradičně s očekáváním upíná právě k Pardubicím, kde se odehrávají nejdůležitější momenty pro budoucnost české železnice a její rozvoj. A podobně jako v předchozích letech i letos se mají posluchači a hosté na co těšit. 

 

VI. ročník Železniční konference Pardubice 2020, jejímž podtitulem je „Nový design české železnice“, se uskuteční již ve čtvrtek 24. září v prostorech pardubického hlavního nádraží a sledovat ji můžete online z pohodlí svého domova. „Konference se měla původně uskutečnit již na jaře, avšak z důvodu propuknutí koronavirové pandemie jsme byli nuceni konferenci přesunout a uspořádat ji v náhradním termínu,“ vysvětluje organizátor konference a místopředseda Správní rady Správy železnic Martin Kolovratník. 

 

Konference se letos vůbec poprvé uskuteční v novém formátu a bude vysílána živě. Jednak z důvodu ochrany zdraví vystupujících a jednak z důvodu umožnění přístupu široké veřejnosti k této unikátní akci. Samotné konferenci bude symbolicky předcházet zahájení modernizace železničního uzlu Pardubice, která s předpokládanými náklady ve výši 5,5 mld. korun představuje jednu z nejvýznamnějších investičních akcí Správy železnic za několik posledních let. Pro konání online konference bylo záměrně zvoleno právě pardubické hlavní nádraží, které leží na pomyslné tepně české železnice.

 

V rámci prvního diskuzního bloku vystoupí ministr dopravy Karel Havlíček, který bude společně s generálním ředitelem Správy Železnic Jiřím Svobodou, generálním ředitelem Českých drah Václavem Nebeským a členem Národní investiční rady Vazilem Hudákem diskutovat o budoucnosti české železnice. Zaměříme se nejenom na železniční investiční akce, ale současně se budeme věnovat realizovaným změnám na hlavních koridorech a regionálních tratích, dopravní obslužnosti v krajích a spolupráci se samosprávami, novým finančním nástrojům pro investice do železniční infrastruktury, modernizaci vozového parku a nezapomeneme ani na aktuální opatření pro zvýšení bezpečnosti na české železnici.

 

Druhým diskuzním blokem konference bude okruh témat ve spojení s vybavením české železnice a související infrastruktura. Společně s prezidentkou Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Zdeňkou Klapalovou, předsedou ACRI Tomášem Ignačákem a ředitelem Stavební správy západ, Správa železnic Petrem Hofhanzlem probereme možnosti nového designu Fantovy budovy hlavního nádraží v Praze a hlavního nádraží v Pardubicích a budeme se věnovat také komerčnímu potenciálu železničních uzlů. Zaměříme se na zavádění ETCS a další konkrétní projekty pro vyšší bezpečnost železniční sítě. Vzhledem k blížícímu se začátku realizace výstavby vysokorychlostní tratě nezapomeneme na vozový park pro českou vysokorychlostní železnici a zhodnotíme současný stav kolejových vozidel v EU.

 

Živý přenos online konference můžete sledovat na oficiálních webových stránkách konference www.zeleznicnikonference.cz a na facebookovém profilu Martina Kolovratníka.