Odhaleno! Známe první detaily Železniční konference Pardubice 2021

2. 7. 2021

Železniční konference Pardubice patří za dobu své existence již mezi tradiční akce tohoto dopravního odvětví. Její letošní ročník se uskuteční na podzim 16.-17. září. Stejně jako v předchozích letech i letos se máme opravdu na co těšit. Program a obsah konference již pomalu dostává konkrétní obrysy a mám proto čest Vám poodhalit první detaily. Pojďme na to!

Vsadím se, že pokud se zajímáte o železniční dopravu nebo jste z Pardubic, pak už jste někdy museli o Železniční konferenci Pardubice slyšet. Tuhle akci jsem společně se svými kolegy vůbec poprvé zorganizoval v roce 2015. Přiznám se, že jsem tehdy vůbec netušil, že se během pár let stane vůbec jednou z nejdůležitějších akcí v Česku, na které se budou psát s nadsázkou dějiny novodobé české železnice.

A když říkám dějiny, tak od pravdy nejsem vůbec daleko. Vždyť právě na této konferenci například oficiálně navázala Správa železnic spolupráci se svým francouzským protějškem SNCF a začali společně připravovat české vysokorychlostní tratě. Francouzské normy se staly základem pro přípravu českých vysokorychlostních tratí a díky osvědčenému know-how tak zkrátíme přípravy o mnoho let, které bychom jinak museli strávit tvorbou norem a standardů.

Věřím proto, že si ani letos konferenci nenecháte uniknout a uděláte si čas na její sledování. Termín konání jsme stanovili na 16.-17. září 2021 a stejně jako v minulém roce se uskuteční z hlavního nádraží v Pardubicích ve formě živého vysílání. Zájemci se tak nemusí bát, že by jim konference unikla a zmeškali ji – konferenci bude moci sledovat každý a zdarma! :-)

Z detailů konference zatím nemohu odhalit vše. Mohu však prozradit, že i tentokrát se máme opravdu na co těšit. Jedním z pilířů bude téma vysokorychlostních tratí a je tak skvělé, že před konáním konference do Česka zavítá 3. září německý rychlovlak ICE. Veřejnost ho bude mít šanci vidět a dokonce si ho i osobně prohlédnout na hlavním nádraží. Kromě toho bude na místě i personál a s ním i veškeré informace k evropským systémům VRT.

V této souvislosti bych rád zmínil, že v těchto dnech zakládám odbornou pracovní skupinu, která připraví a navrhne tzv. „provozní koncept české VRT“. Tedy přesnou podobu jízdních řádů, rychlosti dojezdu mezi jednotlivými městy a také podobu spojení s evropskými městy, včetně cen jízdného.

Budu moc rád, když mi napíšete své tipy na další témata, na která bychom se měli zaměřit a stejně tak za Vaše nápady, jaké hosty byste rádi na konferenci uvítali. Přípravy letošního ročníku konference jsou v plném proudu a rozhodně tak není pozdě Vaše návrhy začlenit do programu. Nezapomeňte také sledovat oficiální webové stránky konference, na kterých budeme postupně uveřejňovat aktuality a další různé zajímavosti.