Toalety na hlavním nádraží dostanou po mnoha letech opět důstojný „kabát“

25. 5. 2020

Občané cestující přes hlavní nádraží v Pardubicích se již brzy dočkají dlouho očekávané změny. Na základě mé iniciativy Správa železnic vyslyšela volání občanů po opravě místních toalet, které nesplňují standardy a požadavky 21. století. Zároveň dojde ke změně jejich provozní doby na neomezený provoz. V současné době probíhá zmapování stávajících sítí a napojení tak, aby příprava pro opravu byla do konce dubna dokončena. Samotné práce se rozběhnou ihned poté.

Obyvatelé Pardubic si stěžovali na nevyhovující stav nádražních toalet a jejich provozní dobu. Obdržel jsem desítky podnětů od Pardubáků na havarijní stav toalet. Prakticky každý den cestuji do Prahy nebo po našem regionu. Mohu tak potvrdit, že jejich návštěva opravdu není něčím příjemným. Navíc jejich otevírací doba nekoresponduje s provozní dobou nádraží a občané jsou proto v krajních případech odkázáni na nedůstojná řešení.

Kolegům ze Správy železnic jsem proto zadal konkrétní úkol v podobě zpracování projektu opravy a její následnou realizaci. Není možné, aby na takto frekventovaném železničním uzlu nebyly k dispozici toalety. Z tohoto důvodu doje k úpravě provozní doby na nepřetržitý provoz 24 hodin denně.

Oprava toalet není součástí velké rekonstrukce pardubického hlavního nádraží. Osobně mohu potvrdit, že oprava toalet nepatří do projektu generální rekonstrukce celého nádraží, která odstartuje už letos v létě. Toalety chceme vyřešit v co nejkratším termínu a zároveň nechceme zavádět další omezení, která sebou letní rekonstrukce logicky přinese.

Toalety čeká kompletní změna. Stavební práce budou například zahrnovat novou kanalizaci, vodoinstalaci nebo elektroinstalaci. Součástí projektu je i osazení prostoru novou vzduchotechnikou a klimatizací, která zachová komfort cestujícím i během letních dnů a zabrání nepříjemnému zápachu. Toalety budou zpřístupněny bezobslužnými turnikety a vstupné bude za symbolickou cenu, ze které budou pokryty náklady na pravidelný úklid a údržbu.

Jakmile bude dokončen stavební projekt, stavební práce se rozběhnou. V současnosti dokončujeme stavební dokumentaci, která bude hotová v řádu pár týdnů. Jakmile k tomu dojde, okamžitě se rozběhnou stavební práce. Předpokládám, že oprava bude dokončena v průběhu června před letní sezónou. O přesném datu budu veřejnost samozřejmě informovat.