Zrekonstruovaná nádraží jsou reprezentativní vstupní branou do celého regionu
V posledních letech můžeme stále častěji pozorovat trend, kdy se z významných železničních stanic stávají ekonomická centra. Vzhledem k vysoké koncentraci cestujících není tento vývoj ničím překvapivým. Nádraží představují atraktivní místa, která kromě primárně železničních služeb nabízí často další možnosti. Zejména na západě je tak běžné, že tu jsou situovány obchody, informační centra nebo dokonce hotely s kongresovými sály. Letošní ročník Železniční konference Pardubice se bude věnovat nejen novému přístupu k modernizaci českých nádraží, ale zároveň i financováním výstavby železniční infrastruktury. Přinášíme Vám proto článek, který se zabývá příležitostí financování výstavby vysokorychlostních tratí z komerčních výnosů nádražních budov.
Věděli jste, že například Španělsko pokrylo polovinu nákladů na vybudování celé vysokorychlostní sítě z poplatku za použití kolejí a komerčních výnosů nádraží? Tato skutečnost názorně dokládá, o jak velkou příležitost se jedná. Podle odhadů by vybudování vysokorychlostních tratí v České republice mělo vyjít přibližně na 600 miliard korun, což jsou zhruba dvě pětiny ročních příjmů státního rozpočtu. Bylo by skvělé, pokud bychom nemuseli spoléhat pouze na „státní“ peníze alokované ze Státního fondu dopravní infrastruktury, ale inspirovali se třeba zmíněným španělským příkladem a zajistili si tak „vlastní“ zdroj finančních prostředků.
Železniční doprava dlouhodobě prosperuje a dlouhodobě se těší rostoucímu zájmu cestujících. Je sice velmi pravděpodobné, že v důsledku šíření koronavirové nákazy v letošním roce nedosáhneme čísel, na která jsme byli z posledních let zvyklí, situace se ale brzy vrátí do normálního stavu a vlaky budou opět hromadným dopravním prostředkem číslo jedna. Moderní nádraží nabízející pestrou paletu služeb jsou proto dalším střípkem do pomyslné mozaiky úspěšné železniční dopravy.
Trendy ve světě ukazují, že nádraží se opravdu stávají multifunkčními centry. Například organizátor Železniční konference Pardubice Martin Kolovratník v loňském roce na pozvání britského odborníka a strategického poradce pro výstavbu českých vysokorychlostních železnic Adrewa McNaughtona navštívil anglický Birmingham, kde vzniká nádraží přímo v srdci města. To bude kromě své hlavní náplně sloužit i jako místo, kam si můžete zajít do restaurace, nakoupit ve zdejších obchodech nebo využít místní konferenční centrum. Nádraží bude centrem pro desetitisíce lidí každý den.
Martin Kolovratník chce jako místopředseda Správní rady Správy železnic prosadit, abychom k modernizacím nádraží přistupovali mnohem odvážněji. Inspirovat bychom se měli v zahraniční, kde vidíme mnoho inspirativních příkladů. Ve spolupráci s městy a kraji lze vytvořit vhodné podmínky pro vznik služeb, které například postrádají, ať už se jedná o kongresové sály, sdílené kanceláře, informační centra a další služby. Nádraží bývají vstupní bránou do regionů. Měla by proto být důstojným a reprezentativním místem, kde naleznete vše potřebné.